שיניים רקובות אצל ילדים פתרונות

הפוסט בבלוג דן בדאגה ההולכת וגוברת של שיניים רקובות בילדים, הסיבות שלה ופתרונות יעילים. הוא בוחן אמצעי מניעה וטיפולים שונים שיכולים לעזור בשמירה על בריאות הפה של הילד. זה גם מדגיש את החשיבות של גילוי מוקדם וביקורי שיניים קבועים.

מדוע ילדים נוטים יותר לשיניים רקובות?

ילדים נוטים יותר לשיניים רקובות בגלל מספר גורמים. ראשית, הרגלי היגיינת השיניים שלהם עשויים שלא להיות מפותחים או עקביים. ילדים צעירים לרוב חסרים את המיומנות הידנית לצחצח ולהשתמש בחוט דנטלי ביעילות, מה שמוביל להסרת פלאק לא מספקת. בנוסף, ייתכן שילדים לא יבינו את החשיבות של היגיינת הפה וייתכן שלא יתעדיפו אותה בשגרת היומיום שלהם.

יתר על כן, ילדים נוטים לצרוך תזונה עשירה בסוכרים ופחמימות. סוגי מזון ומשקאות אלו מהווים קרקע פורייה לחיידקים בפה, המייצרים חומצות התוקפות את אמייל השן. מכיוון שילדים מרבים להתמכר לחטיפים ממותקים, סוכריות ומשקאות ממותקים, השיניים שלהם חשופות כל הזמן לחומצות מזיקות אלו, מה שמגביר את הסיכון לעששת.

סיבה נוספת לכך שילדים נוטים יותר לשיניים רקובות היא השיניים והאמייל המתפתחים שלהם. שיניים של ילדים עדיין גדלות ומתפתחות, מה שהופך אותם לפגיעים יותר לעששת. האמייל על השיניים שלהם אינו חזק או עבה כמו זה של מבוגרים, מה שמקל על חיידקים לחדור ולגרום לחורים.

בנוסף, ייתכן שלילדים תורשו גורמים גנטיים הגורמים להם לבעיות שיניים. לחלק מהילדים יש אמייל חלש יותר באופן טבעי או רגישות גבוהה יותר לחורים. נטייה גנטית זו, בשילוב עם היגיינת פה לקויה ותזונה מתוקה, עלולים להגביר משמעותית את הסיכון לשיניים רקובות בילדים.

עבור פרטים נוספים בתחום של ילדים עם שיניים רקובות יש לבקר באתר iscs.org.il

תמונה שבה נראה ילד מצחצח שיניים עם הכיתוב - 'צחצוח רגיל מונע עששת'
תמונה שבה נראה ילד מצחצח שיניים עם הכיתוב – 'צחצוח רגיל מונע עששת'

מהי ההשפעה של התזונה של הילד על בריאות השיניים שלו?

לתזונה של ילד יש תפקיד מכריע בבריאות השיניים שלו. למזונות ולמשקאות שהם צורכים יש השפעה ישירה על התפתחות השיניים ועל היגיינת הפה הכללית. להלן שלושה תחומים מרכזיים שבהם התזונה של ילד יכולה להשפיע על בריאות השיניים שלו:

 • 1. סוכר ועששת:
  צריכת כמויות מוגזמות של מזון ומשקאות ממותקים עלולה להוביל לעששת. חיידקים בפה ניזונים מהסוכרים ומייצרים חומצות התוקפות את אמייל השן, מה שמוביל לחורים. חשוב לציין שלא רק הפינוקים המתוקים המובנים מאליהם כמו סוכריות ומשקאות מוגזים תורמים לעששת. אפילו מזונות בריאים לכאורה כמו מיצי פירות, פירות יבשים וחטיפי דגנים יכולים להכיל כמויות גבוהות של סוכרים נסתרים. הגבלת צריכת מזונות מתוקים ועידוד תזונה מאוזנת עם יותר פירות, ירקות ודגנים מלאים יכולים לעזור להפחית את הסיכון לעששת.
 • 2. מזונות חומציים ושחיקה:
  מזונות ומשקאות חומציים, כגון פירות הדר, משקאות מוגזים ומשקאות ספורט, עלולים לשחוק את אמייל השן לאורך זמן. שחיקה זו מחלישה את השיניים והופכת אותן לרגישות יותר לחורים ולרגישות. עידוד ילדים לשטוף את הפה שלהם במים לאחר צריכת מזון או משקאות חומציים יכול לעזור למזער את ההשפעה על השיניים שלהם. כמו כן, חשוב לציין כי צחצוח צחצוח מיד לאחר צריכת מזונות חומציים עלול לגרום נזק נוסף לאמייל. המתנה של לפחות 30 דקות לפני הצחצוח יכולה לתת לרוק מספיק זמן לנטרל את החומצה ולהגן על השיניים.
 • 3. חסרים תזונתיים ובריאות הפה:
  תזונה של ילד צריכה לספק לו את כל אבות המזון הדרושים להתפתחות שיניים בריאה. סידן, ויטמין D וזרחן חיוניים לשיניים ועצמות חזקות. תזונה החסרה בחומרים מזינים אלו עלולה להוביל לאמייל חלש בשיניים, עיכוב בבקיעת שיניים וסיכון מוגבר לחורים בשיניים. עידוד תזונה מאוזנת הכוללת מוצרי חלב, עלים ירוקים, בשר רזה ודגנים מועשרים יכול לעזור להבטיח שילדים יקבלו את החומרים המזינים הדרושים לבריאות שיניים מיטבית.

"עדיף מניעה על ריפוי" – איך למנוע שיניים רקובות בילדים?

מניעת שיניים רקובות בילדים היא חיונית לבריאות הפה ולרווחתם הכללית. להלן כמה אסטרטגיות יעילות לעזור להורים ולמטפלים במאמץ זה:

 • 1. קבעו שגרת היגיינת פה נכונה:
  למדו את הילדים את החשיבות של צחצוח שיניים לפחות פעמיים ביום למשך שתי דקות בכל פעם. עודדו אותם להשתמש במשחת שיניים פלואוריד והראו להם את טכניקת הצחצוח הנכונה. בנוסף, הפכו את השימוש בחוט דנטלי לחלק משגרת היומיום שלהם כדי להסיר רובד וחלקיקי מזון בין השיניים ולאורך קו החניכיים.
 • 2. הגבל מזונות ממותקים וחומציים:
  הפחיתו את צריכת המזונות והמשקאות הממותקים והחומציים בתזונה של ילדכם. בחר בחלופות בריאות יותר כמו פירות וירקות טריים, מוצרי חלב ומים. הימנע ממתן חטיפים ומשקאות ממותקים כפינוקים תכופים ושמור אותם לאירועים מיוחדים.
 • 3. עודדו בדיקות שיניים קבועות:
  ביקורים קבועים אצל רופא השיניים חיוניים לגילוי מוקדם ומניעה של בעיות שיניים. תזמן בדיקות שיניים כל שישה חודשים או לפי המלצת רופא השיניים של ילדך. ביקורים אלו מאפשרים ניקוי מקצועי, בדיקה וטיפולים נחוצים, ומבטיחים טיפול מוקדם בכל בעיה אפשרית.
 • 4. השתמשו בתוספי פלואוריד ובחומרי איטום:
  אם רופא השיניים של ילדכם ממליץ על כך, שקול להשתמש בתוספי פלואוריד כדי לחזק את אמייל השן ולהפחית את הסיכון לחורים. ניתן למרוח חומרי איטום דנטליים גם על משטחי הלעיסה של השיניים האחוריות כדי לספק שכבת הגנה נוספת מפני ריקבון.
 • 5. הובל בדוגמה:
  ילדים לומדים על ידי התבוננות בהוריהם ובמטפליהם. תנו דוגמה טובה על ידי תרגול היגיינת פה נכונה בעצמכם ושמירה על תזונה בריאה. צחצחו שיניים ביחד כמשפחה, ועודדו שיחות פתוחות על חשיבות בריאות הפה.

תמונה של ילד והורה מצחצחים בשמחה את שיניהם יחד עם הכיתוב - 'הקניית הרגל של היגיינת פה טובה מוקדם'
ילד והורה מצחצחים בשמחה את שיניהם יחד עם הכיתוב – 'הקניית הרגל של היגיינת פה טובה מוקדם'

מהם הטיפולים הקיימים לשיניים רקובות בילדים?

כאשר מדובר בטיפול בשיניים רקובות בילדים, הגישה הספציפית תהיה תלויה בחומרת העששת ובצורכי הילד הבודדים. להלן מספר טיפולים נפוצים שעשויים להיות מומלצים על ידי רופא שיניים:

 • 1. סתימות שיניים:
  עבור ריקבון קל עד בינוני, סתימות שיניים הן אפשרות טיפול נפוצה. רופא השיניים יסיר את החלק הנרקב של השן וימלא את החלל בחומר עמיד כמו שרף מרוכב או אמלגם. זה עוזר לשחזר את מבנה השן ומונע ריקבון נוסף.
 • 2. כתרים דנטליים:
  במקרים בהם העששת נרחבת או שהשן ניזוקה קשות, ייתכן שיהיה צורך בכתר דנטלי. כתר הוא כובע בהתאמה אישית המכסה את כל השן, מספק חוזק והגנה. הוא עשוי בדרך כלל מחרסינה או מסגסוגת מתכת ומוצמד למקומו לאחר הסרת החלק המרוקב.
 • 3. כריתת פולפוטומיה או כריתת פולפקטומיה:
  אם העששת הגיעה לחלק הפנימי ביותר של השן הנקראת עיסת, ניתן לבצע כריתת פולפוטומיה או פולפקטומיה. הליכים אלה כוללים הסרת רקמת העיסה הנגועה ומילוי החלל בחומר מיוחד. לעתים קרובות מניחים כתר על גבי השן כדי להגן על השן.
 • 4. עקירת שן:
  במקרים בהם העששת נרחבת ולא ניתן להציל את השן, ייתכן שיהיה צורך בעקירה. לרוב מדובר במוצא אחרון, ורופא השיניים ישקול אפשרויות להחלפת השן החסרה, כמו גשר או שתל דנטלי, במידת הצורך.
 • 5. טיפולי פלואוריד:
  במקרים מסוימים ניתן להמליץ על טיפולי פלואוריד שיסייעו בחיזוק אמייל השן ומניעת עששת נוספת. טיפולים אלו כוללים מריחת תמיסת פלואוריד מרוכזת על השיניים, בצורת ג'ל, קצף או לכה.

פתרונות לשיניים רקובות בילדים:

פתרון תיאור עלות (ILS) משך
טיפולי פלואוריד טיפולים עם פלואוריד לחיזוק האמייל והפחתת עששת. משתנה משתנה
איטום שיניים ציפוי פלסטיק הנמרח על השיניים כדי לסייע במניעת חורים. משתנה משתנה
הברשה וחוט דנטלי היגיינת פה נכונה כמו צחצוח ושימוש בחוט דנטלי כולן עוזרות למנוע עששת. משתנה משתנה
שינויים תזונתיים אכילת מזונות וחטיפים פחות מתוקים יכולה לסייע בהפחתת עששת. משתנה משתנה

שיניים רקובות בילדים היא בעיה רצינית שדורשת טיפול מיידי. עם זאת, עם היגיינת פה נכונה, בדיקות שיניים קבועות, תזונה מאוזנת וטיפולים בזמן, ניתן למנוע ולנהל את הנושא הזה. להורים ולמטפלים יש תפקיד משמעותי בהקניית הרגלי פה טובים בילדים, שיכולים להוביל לחיים שלמים של חיוכים בריאים.

צוות מדיהליין

צוות מדיהליין

צוות כותבים שמכירים את האינטרנט מכל צד אפשרי, מה שמאפשר לנו לשתף ולספר על כל הדברים המעניינים ביותר בתחומים שונים בעולמות הלייפסטייל על הצד הטוב והמעניין ביותר.

מי עומד מאחורי מדיהליין

צוות כותבים שמכירים את האינטרנט מכל צד אפשרי, מה שמאפשר לנו לשתף ולספר על כל הדברים המעניינים ביותר בתחומים שונים בעולמות הלייפסטייל על הצד הטוב והמעניין ביותר.

פוסטים אחרונים

הרשמה לניוזלטר שלנו

אנחנו לא שולחים ספאם, רק דברים מעניינים. נשבעים.